Türkiye-Bulgaristan Gümrük İdareleri Üst Düzey Toplantısı Kapıkule'de Yapıldı

15 Ekim 2020

Türkiye-Bulgaristan Gümrük İdareleri Üst Düzey Toplantısı Kapıkule'de Yapıldı

Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY ve beraberindeki heyet ile Bulgaristan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Mr. Angel POPOV ve Bulgaristan Gümrük İdaresi yetkilileri 13.10.2020 tarihinde Kapıkule VIP salonunda toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Türk heyetinden Kapıkule Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Mehmet POLAT, Gümrükler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Yakup SEFER, Bakanlık Makamı Ticaret Müfettişi (Bakan Yardımcısı Danışmanı) Ali Said DOLU, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Oğuzhan ŞATIROĞLU, Bölge Müdürümüz Yaşar Yaman OCAK ve Bağlantı İdarelerimiz Gümrük Müdürlerimiz ile GTİ Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ömür GEBEŞ; Bulgar heyetinden ise Burgaz Gümrük Bölge Müdürü Boyka GASEVA, Bölge Müdür Yardımcısı Yosif ADVOKATOV, Kapitan Andreevo Gümrük Müdürü Hristo HRISTOV, Bulgar Ulaştırma Bakanlığı Otomobil İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Damyan VOYNOVSKİ  katıldı.

Toplantıda; 16.09.2020 tarihinde yapılan bir önceki üst düzey toplantıda da ele alınan Kapıkule ve Kapitan Andreevo’da sınır geçişlerinde TIR yoğunluk durumuna göre ilave tedbir olarak frigorifik TIR’ların diğer TIR’lardan ayrı bir hattan geçiş yapmasına dayalı projenin durumu hakkında alınan bilginin  yanı sıra, yine Kapıkule Gümrük Kapısı'nda devreye alınan, ticari eşya taşıyan araçların gümrük kapılarına daha kontrollü erişim sağlanarak bekleme süresini kısaltan, sürücülerin gümrük kapısından ne zaman geçebileceklerini yaklaşık olarak öngörmesini sağlayan, TIR kuyruklarını minimize etmeyi amaçlayan, tamamen dijital ortamda hızlı sıra yönetimini temin etmek amacıyla geliştirilen Randevulu Sanal Sıra Sistemi hakkında ayrıntılı bilgiler, görüşler, sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Toplantının bitiminde her iki ülke arasındaki  tır geçiş işlemlerinin daha hızlı ve verimli gerçekleştirilmesi için yapılan ortak çalışmaların ve işbirliğinin sürdürülmesi kararlaştırılmıştır