Türk-Bulgar Gümrük İdareleri Toplantısı Kapıkule'de Yapıldı

29 Kasım 2019

Türk-Bulgar Gümrük İdareleri Toplantısı Kapıkule'de Yapıldı
 

     Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY ve beraberindeki heyet ile Bulgaristan Gümrük İdaresi Başkanı Sayın Georgi KOSTOV ve heyeti,  Kapıkule ve Kapitan Andreevo’da sınır geçişlerine ilişkin değerlendirme yapmak üzere  27-28.11.2019 tarihlerinde Kapıkule VIP Salonunda toplantı gerçekleştirdi.
 
     Toplantıya Türk heyetinde Gümrükler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Yakup SEFER, Bakanlık Makamı Ticaret Müfettişi (Bakan Yardımcısı Danışmanı) Ali Said DOLU, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Vekili Önder Şafak TONGAL, Bölge Müdürümüz Yaşar Yaman OCAK ve Bölge Müdür Yardımcıları ve Bağlantı İdarelerimiz Gümrük Müdürlerimiz ile GTİ Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ömür GEBEŞ;  Bulgar heyetinde ise Burgaz Gümrük Müdürü Boyka GAŞEVA, Haskova Emniyet Müdürü Angel CANKOV, Gümrük Bölge Müdür Yardımcısı Tihomir Georgiev, Gümrük Kaçak İstihbarat Genel Müdürü Georgi GEORGIEV katıldı.
 
     Toplantıda gündemde yer alan konuların yanı sıra, Kapıkule’de devam eden inşaat çalışmaları ve alınan tedbirler, Türk - Bulgar Gümrükleri arasındaki tır geçiş işlemlerinin daha hızlı ve verimli gerçekleştirilmesi amacıyla yapılacak uygulamalar ile ortak çalışmalar ve işbirliği noktasında görüş alışverişinde bulunuldu.

     Toplantının bitiminde Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY ve Bulgaristan Gümrük İdaresi Başkanı Sayın Georgi KOSTOV basına açıklamalarda bulundu.
 
     Bakan Yardımcımız Sayın TURAGAY: "Beşinci toplantımızı gerçekleştirdiğimiz Bulgar heyeti ile beraber sınır kapılarımızdaki ticaret hacmini daha da geliştirmek adına yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.
    
     Sayın Kostov ise "Ticaret hacmimiz 2015’ten bu yana iki kat artmıştır. Kapitan Andreevo ve Kapıkule’deki hacmimizi büyütmeye devam edeceğiz" dedi.