Kapıkule'de Barkod Uygulaması Yerine Tablet Uygulamasına Geçildi

Kapıkule'de Barkod Uygulaması Yerine Tablet Uygulamasına Geçildi

     
   
 Gümrük hizmeti verilmesine ilişkin tüm işlemlerin aynı yer ve zamanda yapılması amacını taşıyan “Tek Durak” projesinin  önemli aşamalarından biri olarak kullanılacak olan “mobil muayene” işlemlerinin pilot uygulamasına Kapıkule'de başlandı.

     Yaklaşık 2 yıl önce Kapıkule'de  araç yoğunlukları ve pasaport işlem sürelerini azaltmak ve geçişleri hızlandırmak adına uygulamaya konulan  Barkod uygulaması yerine, iş ve  işlemlerin  daha hızlı ve basitleştirilmesi ve mobil muayene amacıyla  tablet kullanılmaya başlandı. 

     Tablet uygulamasıyla  Bakanlığımız sistemine entegreli yazılım sayesinde görevli personel tarafından araç plakalarının sisteme girilmesiyle birlikte aracın sistem üzerinden kontrolü ve çıkış noktasına kadar hızlı bir sevki sağlanarak geçiş işlemlerinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması amaçlanmaktadır.

     Tablet uygulamasıyla birlikte Kapıkule’den giriş yapan yolcuların barkod yapıştırılması için beklemelerine gerek kalmamış olup, İpsala’da  ise  barkod uygulaması halen devam etmektedir.